+7 (495) 673-26-51
Генеральный директор

+7 (495) 673-49-96
Первый заместитель генерального директора

+7(495) 673-05-42
Заместитель генерального директора

+7 (495) 673-26-31
Заместитель генерального директора по научной работе

+7 (495) 673-30-02
Заместитель генерального директора по лицензированию

8(499) 781-68-59*3274
Заместитель генерального директора по бурению

+7 (495) 673-47-17
Заместитель генерального директора по геоинформатике

+7 (495) 673-27-29
Заместитель генерального директора по экономическим вопросам

+7 (495) 673-54-69
Заместитель генерального директора по общим вопросам

Structure of management

Director General (Varlamov Alexey Ivanovich)
  Administrative Office
       Chief Accountant (Murzina Lyubov)
       Assistant Director General (Grib Alexandr)
       Executive Assistant (Arenkova Irina)
       HR Department (Zhuravleva Viktoria)
       Legal Department (Popov Alexey)
       Chancery (Tsibina Elena)
       Academic Secretary (Dolmatova Irina)
       Dissertation committee (Petersilye Viktor)
       Editorial Board (Petersilye Viktor)
       Postgraduate study department (Ivanova Olga)
       Department of International relations (Vitsenovskiy Mihail)
       Publishing and marketing section (Varlamova Ekaterina)
       Advisor to Director General for social issues (Volkov Maxim)

Deputy Director General for finances (Yusipova Asiya)
    1.    Economy and Finance Department
    2.    Accounting department. Chief Accountant (Murzina Lyubov)

Deputy Director General for public and social issues (Gusev Sergey)
    1. Chief engineer department
        1.1. Energy block
        1.2. Maintenace engineering block
        1.3. Automotive block
    2. Administrative services department (Shelukhina Olga)
    3. Security department

Executive board
Afanasenkov Aleksandr Petrovich - First Deputy Director General Division 3; Research Center
Melnikov Pavel Nikolayevich - First Deputy Director General Division 2
Fortunatova Natalya Konstantinovna - Deputy Director General for research Division 4
Pyriev Valeriy Ivanovich – Deputy Director General for international relations and marketing Department of International relations
Davydenko Boris Ivanovich - Deputy Director General for licensing Division 6
Shelepov Valentin Vasilyevich - Deputy Director General for oil and gas field development Division 7
Pisarnitskiy Aleksandr Davydovich - Deputy Director General for drilling Department 21
Poroskun Vladimir Ilyich - Deputy Director General for geoinformatics Division 1; Division 5


Scientific units of FSUE «VNIGNI»
     Division 1. Oil and gas resources and subsoil use monitoring (Poroskun Vladimir)
        Department 1. Oil and gas resources and reserves (Keller Mikhail)
        Department 2. Methodological and technological support (Frenkel  Sergey)

     Research Center
        Department 3. Department of geochemical methods of oil and gas occurrence assessment and environmental protection (Dakhnova Marina)
        Department 4. Laboratory of petrophysics (Astashkin Dmitriy)
        Department 5. Laboratory of physicochemical research of oil and gas reservoirs (Zvezdov Aleksandr)
        Grinding workshop (Borisov Viktor)

     Division 2. Oil and gas potential assessment and prospecting targeting (Solovyev Boris)
        Department 6. Oil and gas potential assessment and prospecting targeting (Melnikov Pavel)
        Department 7. Siberia and Far East oil and gas potential assessment (Migursky Felix)
        Department 8. Oil and gas exploration (Skvortsov Mikhail)

     Division 3. Geophysical research (Lipilin Aleksankr)
        Department 9. Geophysical research (Krivitskiy Aleksandr)
        Department 10. Geological and Geophysical data processing and interpretation (Shaydakov Vitaliy)

     Division 4. Geology and oil and gas content of sedimentary basins (Fortunatova Natalia)
        Department 11. Geology and hydrogeology of oil and gas plays (Shein Vasiliy)
        Department 12. Lithologic and Stratigraphic research (Shvets-Teneta-Guriy Aleksandr)

     Division 5. Geological information centre (Arakelyan Vladimir)
        Department 13. Development and Support of information analysis system
        Department 14. Data base and software design and development (Anosov Sergey)
        Section 15. Technical software support and development (Shepelev Sergey)
        16. Geological funds of VNIGNI (Magomedova Svetlana)
        17. Scientific and Technical Library (Asainova Ruza)

     Division 6. Subsoil use licensing for hydrocarbon resources (Davydenko Boris)
        Department 18. Subsoil use licensing for hydrocarbon resources (Rozanova Gulnara)

     Division 7. Oil and gas field development and project documentation analysis (Shelepov Valentin)
        Department 19. Oil and gas field development (Ponomaryev Nikolay)
        Department 20. Monitoring, analysis and forecast of HC field development indicators (Sudo Roman)

     Department 21. Geological exploration planning (Sadykov Kayrat)


VNIGNI regional branches
     1. Aprelevka branch of «VNIGNI» (Ivanov Yuriy)
     2. West-Siberian branch of «VNIGNI» (Leonov Mikhail)
     3. Northwestern branch of «VNIGNI» (Timushev Nikolay)
     4. Izhevsk branch of «VNIGNI» (Pogrebnyak Yaroslava)
     5. Kazan branch of «VNIGNI» (Sultanov Alfat)
     6. Saratov branch of «VNIGNI» (Matveyev Vladimir)